A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Добровільський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області"

Піклуємося про своє здоров'я

У понад 15 млн людей в усьому світі щороку розвивається інсульт

 

 

Інсульт – це небезпечне захворювання, що розвивається навіть у молодому віці та призводить до смерті, інвалідизації або значно погіршує якість життя. Тяжкі наслідки інсульту лягають тягарем не лише на людину, яка переносить захворювання, а й на членів її родини та суспільство.


🔍Інсульт виникає, коли кровоносна судина, що переносить життєво необхідні кисень та поживні речовини до головного мозку, закупорюється тромбом або розривається. Через це клітини певної частини мозку гинуть, і це призводить до смерті людини або інвалідизації.


👉Які види та ознаки інсульту бувають, і чому він виникає?
👉Що необхідно робити при підозрі на інсульт?
👉Як йому запобігти?


Для більш детальної інформації перегляньте матеріали Центру громадського здоров’я за посиланням https://bit.ly/3uqe5iE.


Долучайтесь до поширення інформації про інсульт – це допоможе зберегти багато життів!

 

 

 

 

 

ЧИ Є БЕЗПЕЧНІ ДОЗИ АЛКОГОЛЮ ДЛЯ ВАГІТНИХ?

Розповідаємо правду про вплив алкоголю на ще не народжену дитину і почнемо з найважливішого: безпечної дози алкоголю для вагітних не буває. Навіть один келих вина може нашкодити плоду, а після народження — дитині.

Споживання будь-якої кількості алкоголю, навіть одного бокала вина, призводить до проникнення етилового спирту крізь плаценту і потрапляння до плода, що розвивається.

Дитина в утробі матері не може нейтралізувати дію етилового спирту через печінку чи в інший спосіб. Алкоголь проникає до організму дитини, і його концентрація не відрізняється від концентрації в крові матері.

Залежно від багатьох факторів, зокрема стажу прийому алкоголю, дози, стану здоров’я матері, сімейної історії тощо, вплив алкоголю може призводити до різних ступенів порушення розвитку дитини та навіть до її смерті.

Ось неповний список можливих порушень:

  • когнітивні;
  • поведінкові;
  • емоційні та адаптаційні;
  • вроджені аномалії;
  • довгострокові наслідки для здоров’я;
  • ранній розвиток неінфекційних захворювань.

Наслідки внутрішньоутробного впливу етилового спирту на здоров’я

Впливи алкоголю на здоров’я об’єднані під загальним терміном фетальний алкогольний спектр розладів (ФАСП), який складається з 4 ступенів:

  • фетальний алкогольний синдром (ФАС) — найважчий і проявляється найбільшими відхиленнями у психофізіологічному розвитку дитини;
  • частковий фетальний алкогольний синдром;
  • розлади нервової системи, пов’язані з алкоголем;
  • вроджені дефекти, пов’язані з алкоголем.

Алкоголь може вплинути на будь-який орган або систему плода, що розвивається, і як наслідок дитина може мати широкий спектр різноманітних супутніх захворювань.

Нещодавнє дослідження виявило 428 супутніх захворювань у осіб із ФАСП із діагнозами з 18 із 22 розділів Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям.

Внутрішньоутробний вплив алкоголю зумовлює наслідки на все життя, і не діагностований ФАСП часто спричиняє потік пацієнтів до лікарів будь-яких спеціальностей.

Які симптоми розладів фетального алкогольного спектра

Симптоми ФАСП із дитинства до повноліття можуть включати:

  • нетипові риси обличчя, такі як гладкий гребінь між носом і верхньою губою;
  • затримку фізичного розвитку та низький зріст;
  • вади зору і слуху;
  • поведінкові проблеми, як-от сильний гнів або спалахи дратівливості;
  • порушення пам’яті;
  • труднощі з навчанням та увагою;
  • проблеми зі спілкуванням.

Деякі з цих симптомів можуть призвести до труднощів у школі, які можуть зберігатися і в дорослому віці та ускладнювати пошук роботи, соціальну адаптацію тощо.

Низка поведінкових особливостей може зумовлювати проблеми в спілкуванні з іншими, створювати напругу в особистих і сімейних стосунках.

Інші симптоми ФАСП, що можуть проявлятися у дорослому віці:

Як часто зустрічаються такі порушення

На сьогодні глобальна поширеність ФАСП серед дітей та молоді становить 7,7 випадків на 1 000 осіб. Але точна кількість дітей і дорослих, що мають якийсь із типів порушень фетального алкогольного спектра, невідома.

Порушення ФАСП найбільш поширені у Європейському регіоні ВООЗ, де їх реєструють у 19,8 випадків на 1 000 населення. Але у деяких районах і громадах фактична кількість тих, хто має один із розладів, може бути вищою.

За деякими даними, ознаки ФАСП реєструють у 1–5% першокласників у США та країнах Західної Європи. Ще важче діагностувати легші форми таких порушень, які іноді виявляються уже в дорослому віці, коли низка захворювань спонукає лікаря вивчити сімейну історію і з’ясовується, що людина піддавалася впливу алкоголю під час внутрішньоутробного розвитку.

Згідно з дослідженнями, оцінки можуть бути заниженими через незареєстровані або недіагностовані випадки ФАСП.

Яка ситуація в Україні

В Україні, на жаль, немає досконалої діагностики порушень фетального алкогольного спектра через труднощі діагностики. За даними ВООЗ, Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1 000 осіб.

Дослідження ВООЗ 2023 року показало, що в Україні 75,2% жінок уживають алкоголь, з них 50,8% — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки). Саме в цей період більшість жінок може виносити і народити дитину.

Щоб ваша дитина не потрапила в сумну статистику вище, повністю відмовтеся від алкоголю під час вагітності

 

 

 

 

 

 

КОРИСТЬ ТА ШКОДА СОЛІ.

Сіль – це невід`ємна частина практично будь-якої страви. Щодня кожна людина використовує сіль у харчуванні. Проте слід робити це збалансовано,  знаючи про користь та шкоду солі для організму. Суперечки з цього приводу  не вщухають.

Користь солі   Сіль переважно складається з 93-99% хлористого натрію. Це один із найголовніших елементів, який приймає участь у всіх біохімічних процесах організму, причому на рівні клітин. Унікальна спеція підсилює смак їжі, допомагає передавати нервові імпульси, підтримує тонус м`язів.  І саме головне – натрій приймає участь у підтриманні водно-сольового та кислотно-лужного балансу організму та виробленні шлункового соку. Якщо натрію недостатньо, то  людина втрачає воду, і може виникнути такий стан, як гіпонатріємія (концентрація натрію в плазмі знижується до рівня менше ніж 135 ммоль/л).  Вона призводить до серйозних порушень з боку серцевого ритму, зниження артеріального тиску, у важких випадках –  до  сплутаної свідомості, судом та непритомності. Сіль може містити в невеликих кількостях кальцій, калій, залізо, цинк та йод. Тому це частково компенсує потребу організму в них. Є гарним консервантом, так як пригнічує ріст бактерій у  харчових продуктах. Тому відмовлятись повністю від солі не варто.

Шкода солі   При перевищенні рекомендованої денної норми вживання солі (більше 5 грам) натрій накопичується в тканинах, формуються набряки, підвищується артеріальний тиск. Це супроводжується спазмом судин, загальмуванням  обмінних процесів в організмі, кисневим голодуванням.  Виникає ризик розвитку інсультів та  інфарктів. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) давно б҆`є на сполох: у світі зростає кількість інсультів та інфарктів. Їх головна передумова – гіпертонія, а одна з провідних причин останньої – зловживання сіллю.

Надлишок натрію  може сприяти розвитку таких хвороб, як ожиріння, остеопороз, катаракта, глаукома, атеросклероз судин, рак шлунку тощо.

Відвикати від солі треба повільно, замінивши її іншими спеціями – сушений часник, чебрець, петрушка, базилік, кінза, сок лимону чи лайма можуть бути  гідною заміною солі. Але найкращою альтернативою є морська капуста,  яка містить безліч поживних речовин.

Ще раз  наголошуємо, уникнути або полегшити перебіг ряду захворювань можна простим обмеженням  –  ВООЗ рекомендує вживати  не більше 5 грамів (1 чайна ложка) солі  на добу (з урахуванням солі, яка міститься у всіх спожитих продуктах харчування).

 

                        

 

 

 

 

  Сіль: друг чи ворог?

 

 

Світова статистика свідчить: понад 90% дорослих і 96% дітей  вживають більше за рекомендовані норми солі (більше 5 грам на добу).

Якщо дитина споживає велику кількість солі в дитинстві, вона привчається до солоної їжі, і ця звичка залишається на все життя. Багато солі зазвичай містять популярні серед школярів пакетовані снеки, чіпси, солоні горішки та арахіс тощо. Проте сіль – це не отрута. Ризики для здоров’я пов’язані саме з надлишковим вживанням.

Більш детально про склад, користь солі та наслідки надлишкового її вживання можна ознайомитись за посиланням: https://youtube.com/watch?v=9pA_rCaSzyg&feature=shared

 

 

Інформація про кишкові інфекції

 

 

Розлади харчової поведінки

 

Розлади харчової поведінки (РХП) – це проблеми психологічного характеру, пов’язані з порушеннями вживання їжі. Ці проблеми багатофакторного походження. Вони розвиваються  внаслідок необ’єктивного сприйняття свого тіла, низької самооцінки та незадоволеністю собою. Найчастіше виникають у сім’ях з несприятливим мікрокліматом для дитини, у підлітків в перехідні періоди життя (статеве дозрівання або час закінчення школи), коли молодим людям доводиться пристосовуватися та змінюватися відповідно до нових обставин,  стикатися з надмірним стресом. Професійна діяльність (балет, гімнастика, футбол тощо), яка вимагає підтримання певної маси тіла, може також  привести до РХП. Має певне значення  психологічний  тиск зі сторони однолітків та  друзів.

Найпоширені  види РХП :

Анорексія – симптом, що полягає в повній відсутності апетиту за об’єктивної потреби організму в харчуванні. Виникає коли людина свідомо жорстко обмежує себе в їжі. Це такий стан, що може призвести до зниження ваги тіла нижче від показників норми та становити загрозу життю.

Булімія – клінічний симптом, патологічно підвищене відчуття голоду, імпульсивним одномоментним переїданням та “очищенням” організму від спожитого, що супроводжується слабкістю і дискомфортом у надчеревній ділянці. Цей стан інколи поєднується зі зниженням відчуття насичення, внаслідок чого виникає потреба в надмірно великих кількостях іжі.

Червоні прапорці, що вказують на наявність або розвиток РХП:

  • зацикленість на вазі або формі свого тіла (часті самоперевірки ваги, зважування, заміри,  власне відображення у дзеркалі викликає огиду).
  • багато уваги людина зосереджує на раціоні, відмовляється від певних продуктів  без лікарської рекомендації;
  • людина поділяє їжу на «здорову» та «не здорову», відчуття провини  після вживання  не «здорової» їжі;
  • наявність потягу або дій, направлених на очищення організму: блювання, вживання проносних та діуретиків;
  • відчуття голоду супроводжується ейфорією;
  • відмова від соціальних активностей, які можуть спровокувати вживання “небажаних продуктів»;
  • періодичне імпульсивне неконтрольоване вживання великої кількості їжі тощо.

Профілактика розладів харчової поведінки, перш за все, повинна бути спрямована на усунення факторів, що їх провокують. Збалансоване харчування, здорове ставлення до їжі, формування позитивного образу власного тіла, раціональний погляд на сучасні уявлення про красу допоможуть запобігти розвитку захворювання. Якщо помічено сукупність декількох ознаки РХП у себе чи у близької людини, обов’язково необхідно звернутися за професійною медичною допомогою.

Пам’ятайте, що психічні розлади не з’являються за один день і, щоб від них позбавитись необхідно озброїтись терпінням та наполегливістю.

 

Корисні продукти для здоров'я твого мозку та профілактики інсульту

 

Інсульт може серйозно вплинути на роботу мозку через порушення кровопостачання в одній з його частин. Здоровий спосіб життя та правильно підібрана їжа допоможуть підтримати ефективну роботу мозку та серцево-судинної системи, знизити ризик розвитку інсульту.

До свого раціону слід включити:

🐟Морську рибу (лосось, скумбрію та ін.) як джерело омега-3 жирних кислот, що допомагають підтримати нормальний кровообіг та забезпечити мозок необхідною кількістю кисню і поживних речовин.

🌰Горіхи та насіння, які містять рослинні омега-3 жирні кислоти, що знижують рівень холестерину і покращують стан судин.

🍒Ягоди – потужне джерело антиоксидантів, що захищають клітини організму від пошкоджень.

Кольорові овочі, зокрема зелені (шпинат, кріп, листя салату), що містять вітаміни та мінерали. І як джерело фолатів, запобігають нашаруванню холестерину на внутрішній стінці судин.

Білки (нежирне м’ясо, риба, яйця, бобові) – основний будівельний матеріал для клітин всього організму та мозку, зокрема.

Намагайся відмовитись від вживання цукровмісних напоїв, зокрема газованих, трансжирів, наприклад, маргарину, фастфуду, кондитерських виробів, обробленого м’яса та копченостей.

Додаючи корисні продукти до свого раціону, ти не лише підтримуєш здоров’я мозку, а й зменшуєш ризик розвитку інсульту.
Час обирати здоров’я

За матеріалами ЦГЗ МОЗ України

 

 

150 ХВИЛИН ФІЗИЧНОЇ АКТИВНОСТІ НА ТИЖДЕНЬ МОЖУТЬ СТАТИ ДОБРИМ СОЮЗНИКОМ У БОРОТЬБІ З ІНСУЛЬТОМ

Фізична активність комплексно впливає на організм людини, зокрема й на роботу серцево-судинної системи та головного мозку. Регулярна активність сприяє:

покращенню кровообігу
зниженню артеріального тиску
покращенню пам’яті та концентрації уваги
зниженню рівня кортизолу гормону стресу
забезпеченню вироблення «гормонів щастя» ендорфінів та серотоніну

А це, в свою чергу, знижує ризик розвитку інсульту.

ВООЗ рекомендує дорослим виконувати принаймні 150 хв на тиждень аеробних вправ помірної інтенсивності. Це не означає, що вправи мають бути важкими та тривалими. Ти можеш обрати для себе те, що тобі подобається:

👉піші прогулянки
👉плавання
👉їзду на велосипеді по рівнинній поверхні
👉швидку ходу та ін.

Йога, пілатес та гімнастика допоможуть зміцнити твої м’язи. Залучай до цього друзів та родину. Створи власний графік фізичної активності та відчуй користь для свого здоров’я.

Обов’язково проконсультуйся з лікарем стосовно активностей, які підійдуть саме тобі. Будь фізично активними – зроби крок до профілактики інсульту!

Час обирати здоров’я!

За матеріалами ЦГЗ МОЗ України

 

 

 

ЩО ТАКЕ РАДОН І ЯК ВІН МОЖЕ ВПЛИНУТИ НА ВАШЕ ЗДОРОВ’Я?

Центр громадського здоров’я розповідає, яку небезпеку радон становить та як вберегтися від його негативного впливу.

У природі радон утворюється кількома шляхами, зокрема, під час розпаду  урану, який використовують, наприклад, у будівельних матеріалах, а отже, в них також може бути присутній радон.

Радон не має ні кольору, ні запаху і належить до інертних газів, тобто таких, які не вступають у хімічні реакції. Водночас він розчиняється у воді, крові та тканинній рідині. Період його напіврозпаду короткий - лише 3,8 доби.

Радон, що потрапив у повітря з поверхні ґрунту, розсіюється в атмосфері. Він важчий за повітря, саме тому може накопичуватися на перших та цокольних поверхах будівель, у підвалах. 

Чим небезпечний радон?

Радон та його дочірні продукти (полоній-218, свинець-214, вісмут-214, полоній-214) випромінюють альфа-частинки, які можуть спричиняти рак дихальних шляхів та легень.

У багатьох країнах Європи, зокрема й в Україні, радон є другим після куріння фактором ризику виникнення раку легенів. Адже його основний шлях надходження до організму людини – інгаляційний, тобто через легені. 

За інформацією ВООЗ, від 3% до 14% усіх захворювань на злоякісні новоутворення легень у світі пов’язані зі впливом цього радіоактивного газу на людину.

Пам’ятайте, що вживання тютюну різко підвищує ризик захворіти на рак легень від радону!

Також цей газ і продукти його розпаду можуть чинити негативний вплив на найбільш чутливі імунні, статеві та кровотворні клітини. А це призводить до зниження загальної опірності організму та порушення усіх ланок імунної відповіді.

Як радон проникає у будинки?

Джерелами радону є переважно ґрунти під будинками, будівельні матеріали і водопровідна вода, особливо - видобута із артезіанських свердловин, а також природний газ, який використовується для побутових потреб.

В Україні проводиться контроль за будівельними матеріалами. Як свідчать вимірювання, в наших будинках вміст радону незначний.

Як мінімізувати вплив радону?

Кожен з нас може убезпечити себе та своїх близьких від негативного впливу радону.  Потрібно:

  • регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення; 
  • встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях; 
  • під час ремонту чи будівництва звертати увагу на якість будматеріалів; 
  • герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів та підвалах будівель.

Нагадаємо, в Україні затверджено "План заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном та продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових та нежитлових будівлях, на робочих місцях на 2020–2024 роки", реалізація якого дозволить зберегти життя та здоров'я багатьох людей.

Також було розроблено та введено в дію "Порядок проведення моніторингу радону в Україні та нотифікації про радіаційні ризики" і "Методику проведення моніторингу радону".

 

Супровідний лист

 

 

СІЛЬНИЦЯ НА ВАШОМУ СТОЛІ ТА ІНСУЛЬТ: У ЧОМУ ЗВ’ЯЗОК 

Натрій – один з елементів вживаної нами кухонної солі. Його високий вміст у раціоні – один із факторів ризику серцево-судинних захворювань, зокрема й інсульту. 

Для нормального функціонування організму потрібна зовсім невелика кількість натрію – він відповідає за проведення нервових імпульсів, скорочення та розслаблення м’язів, а також за підтримку належного водно-мінерального балансу в організмі. Водночас його надмірна кількість – підвищує артеріальний тиск, що в результаті може спричинити інсульт. 

Інсульт був і залишається однією з головних причин смерті та інвалідизації серед українців. Навіть із застосуванням передових медичних технологій 60% людей, які перенесли інсульт, помирають або отримують серйозну інвалідність.

За даними досліджень, майже 90% українців споживають удвічі більше солі, ніж рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я – 12 г на добу замість рекомендованих 5г (близько 1 чайної ложки на добу). 

Як мінімізувати споживання солі

  • Додавайте небагато солі під час приготування їжі або спробуйте не додавати взагалі, використовуючи натомість спеції (перець, кріп, петрушка, базилік, орегано, естрагон, розмарин, куркума, майоран, кмин, коріандр, карі, паприка).
  • Приберіть з кухонного столу сільницю. 
  • Зменшіть кількість солоних закусок або оброблених продуктів у своєму раціоні. 
  • Завжди перевіряйте етикетки продуктів і вибирайте продукти з низьким вмістом натрію.

 

 

Міфи про вживання солі

Морська сіль натуральна, тому її можна вживати багато

Той факт, що морська сіль є натуральною, не робить її кращою за промислову. Саме натрій у складі солі шкідливий для здоров’я, якщо його споживати в надлишку.

Єдине джерело споживання солі – та, яку ми додаємо під час приготування їжі

Сіль, додана до їжі під час приготування, може бути основним джерелом. Однак інші оброблені харчові продукти – хліб, бутерброди, хот-доги та закуски – також можуть містити натрій. Тому важливо завжди вивчати склад продуктів, які купуєте в супермаркеті.

Про кількість спожитої солі мають турбуватись люди старшого віку

Про це має турбуватись кожен. Інсульти та інші серцево-судинні захворювання молодшають як в Україні, так і у світі. А, враховуючи статистику надмірного споживання солі серед українців, що може спричинити артеріальну гіпертензію та інсульт у наслідку, контролювати сіль у раціоні повинні всі.  

Їжа, яка містить велику кількість солі, є солоною

Іноді до їжі можуть додаватися інші речовини, які маскують солоний смак, навіть якщо вміст солі високий. Тому завжди перевіряйте етикетки харчових продуктів, щоб знати кількість натрію чи солі.

Нагадаємо, серцево-судинні захворювання здебільшого є результатом саме нашого  способу життя. Однак зберегти здоров’я серця та судин можна, якщо піклуватися про здоров’я щодня. Декілька простих кроків до здоров’я серця та судин читайте у матеріалі за посиланням: Чотири кроки до здоров’я серця та судин: що варто змінити у способі життя

 

 

Поради під час війни 2023 році

Інформаційні листівки про КІР

КІР: швидкий і небезпечний

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора