A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Добровільський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області"

Робота з обдарованими дітьми

 

 

Методичні рекомендації щодо організації роботи з обдарованими та здібними дітьми  

 

« Учень не посудина, яку потрібно наповнювати,

 а факел, який потрібно запалити»

Представлені методичні рекомендації розроблені на допомогу вчителям  школи  з метою систематизації організаційних заходів щодо роботи з обдарованими дітьми в навчальному закладі.

Підтримка та розвиток учнів, що володіють потенціалом до високих досягнень, є одним із пріоритетних напрямів сучасної світової та української освіти.

Основою роботи з обдарованими дітьми повинно стати реальне знання їхніх потенційних можливостей, прогнозування потреб і моделей розвитку особистості. Саме тому важливим є визначення пріоритетів у цьому аспекті діяльності  школи, створення чіткої системи роботи з названою категорією учнів, здійснення пошуку, відбору, творчого розвитку обдарованої, талановитої учнівської молоді в галузі науки, культури, мистецтва, спорту, створення сприятливихумов для реалізації потенціальних можливостей дітей.

 

 Вступ

 

У добу стрімкого розвитку інформаційних технологій все гостріше постає питання про інтелектуальні можливості та ресурси сучасної людини.  Серед найбільш цікавих і загадкових явищ природи  

дитяча обдарованість  займає одне з провідних місць. Проблеми її діагностики та розвитку хвилюють педагогів протягом бага-тьох століть.

 

Обдаровані діти — майбутній цвіт української нації, її інтелектуальна еліта, гордість і честь України, її світовий авторитет.

Талант і творча обдарованість особистості стають сьогодні запорукою інтенсивного економічного розвитку країни і сприятливим фактором національного престижу. Недарма видатні діячі нашої держави надавали виняткового значе-ння формуванню розумового потенціалу українського громадянства, вважаючи, що тільки еліта може просувати суспільство й державу до висот досконалості. Для розвитку своїх талантів обдаровані діти повинні вільно розпоряджатися часом і простором, навчатися і відчувати індивідуальну турботу і увагу з боку свого вчителя. Широкі тимчасові рамки сприяють розвитку проблемно-пошукового аспекту. Тут важливо не те, що вивчати, а те, як вивчати. Якщо обдарованій дитині надана можливість не поспішати з виконанням завдання і не перескакувати з одного на інше, то вона найкращим чином навчиться застосовувати свої відкриття на практиці. Необмежені можливості аналізувати висловлені ідеї та пропозиції, глибоко вникати в суть проблем сприяють прояву природної допитливості і допитливості, розвитку аналітичного та критичного мислення. 

Так за моїми аналізами та спостереженнями в нашій школі на уроках учителі приділяють велику увагу самостійності учнів та їх творчій активності. Використовують спеціальні прийоми розвитку творчого мислення. Цьому сприяють вправи на знаходження оригінальних варіантів розв'язання зав-дань, здійснення дослідницької роботи, творчого пошуку.

Учителісловесники використовують цікаві засоби розвитку творчого мислення: написання віршів, оповідань, пісень та інших форм літератур-ної, образотворчої та музикальної творчості. А саме :

 

Креат́ивність — (лат. creatio — створення) — творча, новаторська діяльність; новітній термін, яким окреслюються «творчі здібності індивіда, що характеризуються здатністю до продукування принципово нових ідей і що входять в структуру обдарованості в якості незалежного фактора»

 

Розвитку творчої обдарованості сприяє на уроках створення проблемних ситуацій, знаходження оригінальних рішень. Учителі при цьому будують навчальний процес у такий спосіб, щоб учні активно заглиблювались у пошук, розв'язували поставлені проблеми, на основі порівняння і зіставлення обирали оптимальні варіанти. Альтернативні пропозиції окремих учнів беруться до увагивсе цінне, що закладено в них, розглядається. Така організація навчальногопроцесу виробляє в учнів навички здобувати знання самостійно, шляхомвласних міркувань, розвиває творчий потенціал дитини, її нахили та здібності,готує її до подальшого життя. Кращі учні показу-ють високий рівень знань на предметних олімпіадах, конкурсах науково-дослідни-цьких робіт МАН.

 

 

Мета цих рекомендацій:

Працюючи над проблемою «Формування національно-свідомої, компетентної, соціально-інтегрованої в сучасному суспільстві особистості в умовах спеціалі-зованої школи на етапі переходу до нових освітнії стандартів.»,                       колектив нашої школи ставить за мету:

  • виявити і допомогти учневі розвинути інтелектуальні та творчі здібності, природні задатки.                                                                                                            

       Для цього в систему  роботи з обдарованими дітьми входять предметні тижні. Вони допомагають учням розкрити свій потенціал, а вчителю виявити  учнів з певними обдаруваннями.

        Таким чином виявляємо сфери обдарованості учнів. Завдання  школи поляга-ють у створенні учням оптимальних умов для самовираження їх як особистостей, для розвитку здібностей у мінливих умовах довкілля.  Вчителі  намагаються сфор-мувати потребу особистості в самоосвіті,самовихованні, старанність, творче став-лення до діяльності, критичність мислення,гуманне ставлення до людей і природи.

Головна мета полягає в тому, щоб створити систему навчання, яка б задовольняла освітні потреби кожного учня відповідно до його здібностей, інтересів і можливо-стей.

 

                              Сфери  обдарованості  дітей

  • Інтелектуальна сфера
    Обдарована дитина вирізняється гарною пам’яттю. мисленням, допитливістю, добре розв’язує різні задачі, зв’язно викладає свої думки, може мати здібності до практичного застосування знань.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
  • Сфера академічних досягнень
    Це успіхи дитини з читання, математики, природознавства та інших навчальних предметів.
  • Творчість (креативність)
    Дитина дуже допитлива, виявляє незалежність і оригінальність мислення, висловлює оригінальні ідеї.
  • Спілкування
    Добре пристосовується до нових ситуацій, легко спілкується з дорослими та дітьми, виявляє лідерство в іграх і заняттях з дітьми. Ініціативна, бере на себе відповідальність за свої дії.
  • Сфера художньої діяльності
    Дитина виявляє великий інтерес до візуальної інформації, захоплюється художніми заняттями, її роботи вирізняються оригінальністю. Виявляє інтерес до музики, легко відтворює мелодію, із задоволенням співає, намагається створювати музику.
  • Рухова сфера
    Тонка і точна моторика, чітка зорово-моторна координація, широкий діапазон рухів, добре володіє тілом, високий рівень розвитку основних рухових навичок.

 

 

Пам’ятка вчителю для роботи з обдарованими дітьми

  1. Постійно працюйте над вихованням почуттів дітей, особливо вразливих і чуттєвих до всього, що стосується їхнього «я».
     
  2. Допомагайте обдарованим дітям виробити адекватну я-концепцію і самооцінку, розвивати емпатію.
     
  3. Забезпечуйте сприятливу емоційну атмосферу, адже дитина набуває емоційного досвіду в процесі взаємодії з людьми.
     
  4. Дотримуйтеся порядку й дисципліни, обдаровані діти, як і всі інші, повинні знати межу допустимої поведінки.
     
  5. Скеровуйте енергію і творчість обдарованих дітей у потрібне русло, щоб їх праця приносила користь.
     
  6. У роботі з обдарованими дітьми використовуйте дослідницький метод, це активізує їхню роботу.
     
  7. Розвивайте здібності дітей, широко використовуйте метод самостійного набуття знань.
     
  8. Привчайте обдарованих дітей працювати спільно, це допоможе їм легше адаптуватися до соціальних умов.
     
  9. Заохочуйте дітей, це стимулює їх.
     
  10. Тісно співпрацюйте з батьками обдарованих дітей, щоб розвинути здібності кожної дитини.

 

 

 

 

 

 

Поради   вчителю  

 

 

    • Учитель не повинен вихваляти кращого учня. Не потрібно вирізняти обдаровану дитину за індивідуальні успіхи, краще заохотити спільні заняття з іншими дітьми . 

 

    • Учителеві не варто приділяти багато уваги навчанню з елементами змагання. Обдарована дитина частіше від інших ставатиме переможцем, що може викликати неприязнь до неї інших учнів .

 

    • Учитель не повинен робити з обдарованої дитини "вундеркінда". Недоречне акцентування на її винятковості породжує роздратованість, ревнощі друзів, однокласників. Інша крайність - зловмисне прилюдне приниження унікальних здібностей - звичайно, неприпустима. 

 

    • Учителеві необхідно пам'ятати, що в більшості випадків обдаровані діти погано сприймають суворо регламентовані заняття, що повторюються. 

Результат пошуку зображень за запитом кліпарти на прозорому фоны человечек

Використовуючи такий підхід, можна визначити знання та вміння, необхідні для забезпечення високого рівня професійно-педагогічної підготовки вчителя до роботи з обдарованими учнями.

 

 

 

 

 

 

 

Знання та вміння, необхідні для забезпечення

високого рівня професійно-педагогічної підготовки вчителя

до роботи з обдарованими учнями

 

Загальнонаукові

та фахові

Фізіологічні та психологічні

Педагогічні та

методичні

Теорія відповідного предмету, основи суміжних предметів та вміння використовувати знання у процесі роботи з розвитку здібностей і обдарувань учнів.

Вікові особливості фізичного та психологічного розвитку школяра, психологія навчання й виховання.

Поняття і види обдарованості та здібностей.

Сутність педагогічного процесу; теорія і методика навчання та виховання школярів, наукова організація праці вчителя і учня.

 

Кожна дитина має певні здібності від народження, тому завдання вчителя полягає у виявленні, навчанні та вихованні такої дитини. Вчитель повинен стимулювати мотивації розвитку здібностей, забезпечити кожній дитині рівні стартові можливості для реалізації інтересів; збільшення кількості дітей, які б займалися інтелектуальною та творчою діяльністю.

 

 

 

Як розвивати творчі здібності обдарованих дітей

 

      1. Підхоплюй думки учнів і оцінюй їх зразу, підкреслюючи їх оригінальність, важливість тощо. 
      2. Підкреслюй  інтерес учнів до нового. 
      3. Заохочуй оперування предметами, матеріалами, ідеями. Дитина пра-ктично вирішує дослідницькі завдання. 
      4. Вчи учнів систематичній самооцінці кожної думки.
      5. Виробляй в учнів терпиме ставлення до нових понять, думок. 
      6. Не вимагай запам'ятовування схем, таблиць, формул, односторон-нього рішення, де є багато варіативні способи. 
      7. Культивуй творчу атмосферу - учні повинні знати, що творчі пропо-зиції, думки клас зустрічає з визнанням, приймає їх, використовує. 
      8. Вчи  учнів цінувати власні та чужі думки. Важливо фіксувати їх в блокноті. 
      9. Іноді ровесники ставляться до здібних дітей агресивно, це необхідно попередити. Найкращим засобом є пояснення здібному, що це харак-терно, і розвивати у нього терпимість і впевненість. 
      10. Пропонуй цікаві факти, випадки, технічні та наукові ідеї. 
      11. Розсіюй страх у талановитих дітей. 
      12. Стимулюй і підтримуй ініціативу учнів, самостійність. Підкидай проекти, які можуть захоплювати. 
      13. Створюй проблемні ситуації, що вимагають альтернативи, прогнозу-вання, уяви. 
      14. Створюй в школі періоди творчої активності, адже багатого геніа-льних рішень з'являється в такий момент. 
      15. Допомагай оволодівати технічними засобами для записів. 
      16. Розвивай критичне сприйняття дійсності. 
      17. Вчи доводити починання до логічного завершення. 
      18. Впливай особистим прикладом. 
      19. Використовуй творчу діяльність вихованців при проведенні різних видів масових заходів, відкритих та семінарських занять, свят. 
      20. Під час опрацювання програмового матеріалу залучай до творчої пошукової роботи з використанням випереджувальних завдань, ство-рюй розвиваючі ситуації. 
      21. Активно залучай до участі в районних, обласних, Всеукраїнських кон-курсах, змаганнях, виставках. 
      22. Відзначай досягнення вихованців, підтримуй та стимулюй активність, ініціативу, пошук. 

 

Отже, для роботи з обдарованими дітьми від учителя вимагається: загальна професійна педагогічна підготовка, предметні, психолого-педагогічні, методичні знання та вміння; високий рівень професійної компетентності в контексті системи пошуку, підтримки та розвитку особистості; наявність професійно важливих особистісних якостей (необхідного рівня інтелектуального розвитку, адекватної самооцінки, творчого особистого світогляду, доброзичливості та об’єктивності при оцінюванні діяльності учнів, почуття гумору, неупередженості, впевненості, енергійності); особлива витривалість нервово-психічної системи, емоційна стабільність; вміння розпізнавати ознаки обдарованості в інтелектуальній діяльності, творчих проявах, художній майстерності, спілкуванні, руховій сфері та заохочувати своїх учнів; уміння залучати до виявлення та розвитку обдарованості учня батьків, однолітків, створюючи з їх допомогою сприятливе середовище для розвитку здібностей та обдарувань учня; почуття великої відповідальності за результати роботи з обдарованими учнями; безперервне підвищення рівня професійно-педагогічної компетентності для поліпшення результативності роботи з обдарованими учнями, а саме:

 

  1.  інтелектуальні (пізнавальний інтерес, інформаційна ерудиція, нестан-

          дартність мислення, дивергентність, діалектичне бачення);

  1.  творчі (оригінальність, ініціативність, цілеспрямованість у виборі

           професійних видів діяльності, неординарність підходів, інтенсивність);

  1.  світоглядні (високий рівень самосвідомості й культури, активність,

           морально-етична рефлексія)

 

Основним завданням:

 

  1.  пошук і цілеспрямований відбір обдарованих дітей;
  2.  створення освітнього поля й максимально комфортних умов для

інтелектуального, духовного, морального, естетичного розвитку учнів;

  1.  розробка та впровадження ефективних моделей і технологій роботи з

          обдарованими дітьми;

  1.  психологічний патронат обдарованих дітей;
  2.   моніторинг індивідуальної траєкторії розвитку особистості

          обдарованої дитини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора