Піклуємося про своє здоров'я
Секрети ефективності вакцин: Як працює наш імунітет
Як організм захищається від хвороб? Чому одні люди легко переносять інфекції, а інші тяжко хворіють? Відповідь криється в імунітеті.
Наш організм має складну захисну систему, яка бореться із хвороботворними мікроорганізмами. Вона складається з:
- вродженого імунітету – першої лінії оборони, що включає шкіру, слизові оболонки та спеціальні клітини, які знищують збудників інфекцій;
- набутого імунітету – механізму, що формується протягом життя, який запам’ятовує інфекції та миттєво реагує при повторному зараженні.
Майже кожен хоча б раз у житті робив щеплення. Але що відбувається всередині нас після цієї процедури? Як імунна система “вчиться” розпізнавати віруси та бактерії?
Вакцини знайомлять організм із вірусами чи бактеріями у безпечній формі. Це допомагає імунітету навчитися їх розпізнавати та швидко знищувати в разі реальної загрози. З метою «навчання» імунної системи використовуються різні види вакцин:
- інактивовані вакцини – містять убиті віруси або бактерії (проти кашлюку, гемофільної інфекції, інактивована поліомієлітна вакцина, вакцини проти грипу Джісі фдю та Ваксигрип, вакцина Coronоvac проти COVID-19);
- живі вакцини – містять ослаблений збудник інфекції, який не викликає хвороби, але тренує імунну систему (проти кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, ротавірусної інфекції, вітряної віспи, оральна поліомієлітна вакцина);
- анатоксини – містять інактивовані токсини збудників інфекційної хвороби (проти дифтерії, правця)
- РНК-вакцини – передають клітинам генетичний код для створення вірусного білка, який запускає імунну відповідь (вакцина Comirnaty проти COVID-19);
- векторні вакцини – використовують нешкідливий вірус як “транспорт” для доставки генетичного матеріалу (проти вірусного гепатиту В, вакцини Astra Zeneca та Janssen проти COVID-19).
Завдяки вакцинації:
- формується імунна пам’ять – організм миттєво реагує на небезпеку та запобігає тяжкому перебігу хвороби;
- створюється колективний імунітет – якщо більшість людей вакциновані, вірус не поширюється навіть серед тих, хто не має щеплення;
- зменшується ризик ускладнень – навіть якщо вірус мутує, вакцинація значно знижує ймовірність важких наслідків.
Виключно завдяки вакцинації вдалося подолати деякі смертельно небезпечні хвороби та взяти під контроль інші. Чорна віспа, дифтерія, поліомієліт, кір – колись ці діагнози звучали як вирок, але шляхом масової імунізації мільйони життів були врятовані від цих та інших небезпечних інфекційних хвороб.
Імунітет – це наша особиста армія, а вакцини — її тренери. Щеплення не лише захищають нас від небезпечних хвороб, а й допомагають піклуватися про тих, хто поруч.
Кожне щеплення – це вклад у здоров’я не лише окремої людини, а й усього суспільства!
Знезараження питної води у надзвичайних умовах
Використання води для пиття є однією з найважливіших потреб людини. Під час воєнного стану якість питної води набуває неабиякого значення. Внаслідок російської агресії на території Харківської області мають місце пошкодження систем централізованого водопостачання та джерел нецентралізованого постачання води (шахтних колодязів, свердловин, каптажів тощо). Вибухи та спровоковані ними пожежі, викиди та витоки небезпечних речовин призводять до забруднення довкілля, зокрема водних ресурсів. У таких умовах населення змушене використовувати потенційно небезпечну воду з криниць та джерел, коли ризик захворіти інфекційними захворюваннями, що передаються через воду, максимальний.
☝️ Слід пам’ятати, що вода може являтися фактором передачі кишкових інфекцій (холери, дизентерії, черевного тифу, паратифів), туляремії, лептоспірозу, лямбліозу тощо.
Попередження передачі інфекції через воду – різнопланова повсякденна робота, важливою складовою якої є дезінфекція.
🦠 Дезінфекція води або її знезараження – це процес очищення від патогенних мікроорганізмів з метою запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань.
В залежності від способу впливу на мікроорганізми виділяють безреагентні та реагентні методи знезараження води.
✅ До безреагентних методів відносять термічну обробку, знезараження ультрафіолетом та ультразвуком.
Термічна обробка води (кип’ятіння) являється самим доступним та водночас ефективним методом дезінфекції. Воду потрібно кип’ятити не менше 5 хвилин, при цьому загинуть збудники кишкових інфекцій та гепатиту А.
З реагентних методів знезараження води найбільш поширеним методом є хлорування.
Це обумовлено порівняно низькою вартістю засобів на основі хлору та їх виражений антимікробний спектр (діють на бактерії, гриби, віруси).
💊 Найбільш зручною препаративною формою хлору є таблетки для дезінфекції води. Ефективність знезараження залежить від правильності розрахунку дози реагенту (активного хлору) та кількості води, яка підлягає знезараженню.
Фахівці нашої установи професійно проводять знезараження води як в надзвичайних умовах, так і в побуті (колодязі, каптажі, джерела тощо).
☎️ Детальніше за телефоном: (057) 315 01 43
Березень — місяць подолання туберкульозу
Березень — місяць подолання туберкульозу (ТБ) і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою. Цьогоріч він проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати. Це гасло — заклик до дій, який наголошує на трьох ключових принципах:
- брати відповідальність — оперативно впроваджувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та посилювати національні стратегії;
- інвестувати — забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ;
- реалізувати — масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство та застосовуючи міжсекторний підхід.
Подолання туберкульозу — це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків.
Важливі досягнення у протидії ТБ у 2024 році
В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо.
Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.
До того ж протитуберкульозна служба об'єднана з іншими закладами охорони здоров’я. Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплений у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки.
У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер — соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.
Що треба знати про туберкульоз
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини.
Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.
Водночас ТБ не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
Вчасне виявлення ТБ — запорука одужання
Своєчасна діагностика та, відповідно, своєчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми:
- кашель довше ніж 2 тижні;
- підвищена температура тіла понад 7 днів;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
- постійна слабкість;
- підвищена пітливість, особливо вночі.
Як лікують туберкульоз в Україні
Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців.
Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.
Лікування туберкульозу призначають фтизіатри — вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.
Регіональні фтизіопульмонологічні центри координують заходи з подолання ТБ на регіональному рівні та діють у кожній області України. Перелік протитуберкульозних закладів за посиланням.
Разом до подолання туберкульозу
Упродовж Місяця подолання туберкульозу Центр громадського здоров’я ділитиметься докладною інформацією про туберкульоз: як проходить лікування, хто в групі ризику, що робити для профілактики та ін. Адже поінформованість — перший крок до подолання ТБ.
Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням ТБ, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!
Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України
__________________________________________________________________________________________________
Збалансоване харчування – один з основних чинників, що впливає на загальний стан здоров’я людини та профілактику неінфекційних захворювань. Важко уявити приготування їжі вдома чи харчових продуктів на підприємствах без додавання солі. Проте надмірне споживання солі призводить до артеріальної гіпертензії та інших хронічних захворювань.
Рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я норма солі для дорослої людини складає не більше 5 грамів на добу. Це одна чайна ложка (без «гірки»).
Слід пам’ятати, що значна кількість солі надходить до організму через оброблені харчові продукти промислового виготовлення: хлібобулочні, технологічно оброблені м’ясні та рибні вироби, м’ясні, рибні та овочеві консерви, солоний сир, соуси, кетчупи, продукти швидкого приготування тощо. Така сіль теж повинна враховуватись при організації здорового харчування.
Як правильно обирати та готувати їжу з меншим вмістом солі
- Обмежте споживання оброблених продуктів з високим вмістом солі.
- При купівлі харчових продуктів уважно дивіться на етикетку. Обирайте продукти зі зниженим вмістом солі. У разі відсутності інформації про кількість солі, пам’ятайте просте правило – чим ближче до початку списку інгредієнтів розташована сіль, тим більший її вміст.
- Перейдіть на хліб з найнижчим вмістом солі, в ідеалі – не більше 0,9 г на 100 г продукту.
- Замініть у своєму раціоні готові ковбасні вироби, копчену та солону рибу на власноруч приготовлені страви з низьким вмістом солі.
- Кефір, кисломолочні м’які сири, йогурти без додавання цукру, солі та ароматизаторів – є корисною альтернативою солоним сирам.
- Споживайте щонайменше солоних закусок і продуктів швидкого приготування.
- Готуйте спеції та приправи власноруч з додаванням зелені, трав, часнику, імбиру, цитрусових тощо.
- Приберіть сільничку зі столу. Це допоможе уникнути досолювання їжі в тарілці.
- Зменшуйте кількість доданої солі під час приготування страв. Робіть це поступово, щоб смакові рецептори змогли адаптуватись до менш солоного смаку.
Змінити харчові звички нескладно, Ваше здоров’я та самопочуття віддячать Вам за це!
Джерело: Центр громадського здоров҆я МОЗ України
__________________________________________________________________________________________________
Ні – ожирінню!
04 березня - Всесвітній день боротьби з ожирінням. За результатами національного дослідження STEPS, в Україні майже 60 % дорослого населення мають надлишкову вагу, чверть населення (24,8%) – ожиріння. Не втішна статистика і серед дітей - кожна четверта дитина має надлишкову вагу тіла, з них 9% - ожиріння.
Надмірна вага та ожиріння є фактором ризику серцево-судинних захворювань (гіпертонія, інфаркт, інсульт), цукрового діабету, хвороб опорно-рухового апарату, порушень гормонального балансу, розладів з боку психічного здоров'я тощо. Зрештою це знижує якість життя та значно скорочує його тривалість.
Основна причина ожиріння й надмірної ваги - енергетичний дисбаланс, коли людина споживає більше калорій, ніж витрачає. Споживання надмірної кількості калорій, малорухливий спосіб життя - це наші звички, які необхідно і можна змінювати на корисні.
Пропонуємо кілька порад, які допоможуть тримати вагу під контролем:
- Харчуйтеся збалансовано, дотримуйтесь правил тарілки здорового харчування. https://kh.cdc.gov.ua/news/tarilka-zdorovogo-harchuvannya/.
- Контролюйте кількість спожитої їжі та її калорійність. Вживайте більше сирих овочів та несолодких фруктів. Натомість - мінімум солодощів та солодких напоїв. Обмежте вживання оброблених продуктів, що містять сіль, цукор та жири.
- Забезпечте достатній питний режим.
- Більше рухаєтесь, особливо, якщо у вас "сидячий" спосіб життя. Робіть ранкові руханки. Більше ходіть пішки. Підвищіть активні навантаження.
https://phc.org.ua/news/oberi-intensivnist-svoei-fizichnoi-aktivnosti
- Спіть щонайменше 7-8 годин, адже здоровий сон - найкращий спосіб запобігання різним захворюванням і надмірній вазі зокрема.
- Регулярно контролюйте свою вагу. Це допоможе вчасно помітити негативну тенденцію та внести корективи у спосіб життя.
Більш детально про небезпеку, чинники, попередження надмірної ваги та поради для батьків щодо профілактики ожиріння у дітей можна ознайомитись за посиланнями: https://kh.cdc.gov.ua/news/ozhyrinnya-chomu-tse-nebezpechno/,
https://kh.cdc.gov.ua/news/dytyache-ozhyrinnya-ne-mozhna-ignoruvaty/
Не відкладайте піклування про своє здоров'я на завтра! Почніть діяти вже сьогодні, щоб уникнути серйозних проблем у майбутньому.
Дитяче ожиріння не можна ігнорувати
Дитяче ожиріння є одним із найбільших викликів для громадського здоров’я у XXI столітті. Проведені дослідження поширеності надлишкової ваги серед дітей в Україні невтішні - кожна четверта дитина має надмірну вагу, з них 9 % - ожиріння.
В чому ж небезпека? Сучасні діти мало рухаються, вживають висококалорійну їжу, забагато солодкого і як наслідок - калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. Надмірна вага може призвести до виникнення психічних (низька самооцінка) та соціальних (булінг) проблем, а також до розвитку діабету, гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи та опорно-рухового апарату.
Попередження виникнення надмірної ваги у дітей залежить насамперед від батьків:
- Будьте прикладом. Саме батьки з раннього дитинства формують харчову поведінку та необхідність достатнього рухового режиму своєї дитини.
- Впроваджуйте вдома здорове харчування, нехай в подальшому цей принцип стане постійною практикою.
- Привчайте дітей до повноцінного сніданку та не вживайте їжу в пізній час доби (особливо перед сном). За столом намагайтеся їсти повільно, не переїдайте. Обмежте споживання солі.
- Привчайте дітей до корисних перекусів (свіжі фрукти, овочі, сухофрукти, цільнозернові продукти) замість шкідливих (солодощі, фастфуд, солодкі напої тощо).
- Заохочуйте дітей до фізичної активності тривалістю не менше 60 хв. на добу. Залучайте до занять в спортивних секціях чи інших групах з інтенсивним фізичним навантаженням. Рухайтесь разом з дітьми.
- Обмежте та контролюйте час, проведений дітьми з гаджетами. Слідкуйте за режимом сну дитини, адже нестача сну підвищує ризик надмірної ваги.
Пам’ятайте, що лише достатня фізична активність та збалансованість енерговитрат організму з надходженням калорій можуть мінімізувати ризик виникнення у вашої дитини надлишкової ваги. Здоров’я вашої дитини у ваших руках!
Фаст-фуд чи здорова їжа?
Сьогодні фаст-фуд – їжа мільйонів, така смачна і така небезпечна.
Про причини, наслідки вживання «швидкої їжі» та яка ж їй альтернатива, можна ознайомитись, переглянувши відео (джерело: Інститут просвіти).
Дитяче ожиріння не можна ігнорувати
🧒 Дитяче ожиріння є одним із найбільших викликів для громадського здоров’я у XXI столітті. Проведені дослідження поширеності надлишкової ваги серед дітей в Україні невтішні – кожна четверта дитина має надмірну вагу, з них 9 % – ожиріння.
❓ В чому ж небезпека? Сучасні діти мало рухаються, вживають висококалорійну їжу, забагато солодкого і як наслідок – калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. Надмірна вага може призвести до виникнення психічних (низька самооцінка) та соціальних (булінг) проблем, а також до розвитку діабету, гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи та опорно-рухового апарату.
👶 Попередження виникнення надмірної ваги у дітей залежить насамперед від батьків:
✔️ Будьте прикладом. Саме батьки з раннього дитинства формують харчову поведінку та необхідність достатнього рухового режиму своєї дитини.
✔️ Впроваджуйте вдома здорове харчування, нехай в подальшому цей принцип стане постійною практикою.
✔️ Привчайте дітей до повноцінного сніданку та не вживайте їжу в пізній час доби (особливо перед сном). За столом намагайтеся їсти повільно, не переїдайте. Обмежте споживання солі.
✔️ Привчайте дітей до корисних перекусів (свіжі фрукти, овочі, сухофрукти, цільнозернові продукти) замість шкідливих (солодощі, фастфуд, солодкі напої тощо).
✔️ Заохочуйте дітей до фізичної активності тривалістю не менше 60 хв. на добу. Залучайте до занять в спортивних секціях чи інших групах з інтенсивним фізичним навантаженням. Рухайтесь разом з дітьми.
✔️ Обмежте та контролюйте час, проведений дітьми з гаджетами. Слідкуйте за режимом сну дитини, адже нестача сну підвищує ризик надмірної ваги.
☝️ Пам’ятайте, що лише достатня фізична активність та збалансованість енерговитрат організму з надходженням калорій можуть мінімізувати ризик виникнення у вашої дитини надлишкової ваги. Здоров’я вашої дитини у ваших руках!
Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України
Імунопрофілактика Hib-інфекції
Гемофільна інфекція типу b (ХІБ/Hib) – інфекція, що спричиняє низку захворювань: гнійний менінгіт, пневмонія, отит, сепсис, артрит, перикардит.
✔️ Hib-інфекція дуже небезпечна – від 3 до 6% випадків захворювань у дітей є смертельними. Майже в 20% дітей, що перехворіли на Hib-менінгіт, виникають такі ускладнення, як глухота та ураження центральної нервової системи.
🤧 Hib-інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, вона швидко розповсюджується, коли хворий чхає чи кашляє. Заразитися можна просто знаходячись в одному приміщенні з носієм гемофільної палички.
👉 Навіть якщо кваліфікована медична допомога надана вчасно і в повному обсязі, Hib-інфекція може завдати непоправної шкоди здоров’ю дитини. Тому краще захиститися від неї завчасно. Єдиною ефективною профілактикою Hib-інфекції є вакцинація.
👶 До запровадження масової вакцинації Hib-інфекція була однією з найпоширеніших причин бактеріальних менінгітів, пневмоній, перикардитів у дітей до 5 років та отитів.
🗓️ В Україні вакцинація проти Hib-інфекції внесена до Національного календаря профілактичних щеплень, вона є обов’язковою і безоплатною. Щеплення проводиться тричі, у віці 2, 4 та 12 місяців.
Для вакцинації в медичних закладах у наявності як моновакцина від Hib-інфекції, так і 5-компонентна вакцина (від кашлюку, дифтерії, правця, Hib-інфекції та гепатиту В).
🧒 Якщо ваша дитина отримала не всі щеплення або взагалі не була вакцинована, їх обов’язково необхідно надолужити до 5 років. Після 5 років вакцинація проводиться лише дітям, що належать до окремих груп ризику.
🧑⚕️ Зверніться до сімейного лікаря, він допоможе визначити подальшу схему вакцинації для вашої дитини.
✅ Збережіть здоров’я та життя дитини – вакцинуйте її від Hib-інфекції!
Продукти, які знижують рівень холестеролу
Високий рівень холестеролу — один із факторів ризику серцево-судинних захворювань. Але гарна новина в тому, що збалансоване харчування може допомогти його контролювати!
Ось 5 категорій продуктів, які варто додати у свій раціон, щоб не допустити зростання рівня холестеролу в крові
🥑 Ненасичені жири замість насичених.
Ні — вершковому маслу та жирному м’ясу. Так — оливковій, ріпаковій або соняшниковій олії та жирній рибі (лосось, скумбрія, тунець).
Овес та ячмінь.
Цільнозернові каші, мюслі, хліб із висівками — чудові джерела бета-глюкану, який утворює гель у кишечнику та зменшує всмоктування холестеролу.
🫘 Бобові.
Квасоля, горох, сочевиця — це не лише рослинний білок, а й клітковина, яка допомагає виводити зайвий холестерол.
🥜 Горіхи та насіння.
Волоські, мигдаль, фундук, гарбузове насіння — містять ненасичені жири, клітковину та антиоксиданти корисні для серця.
🍏 Більше овочів та фруктів.
Вони містять розчинну клітковину, яка допомагає зменшити рівень холестеролу.
Проте, нагадуємо, що навіть якщо ви дотримуєтесь правильної дієти, лікар може рекомендувати додаткове лікування при наявній проблемі високого холестеролу. Поєднання здорового раціону та призначених препаратів допоможе досягти найкращих результатів.
Що з цього списку вже є у вашому раціоні?
Епілепсія: факти та міфи про захворювання
Епілепсія — це хронічний розлад мозкової діяльності. Недугу вважають одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань у людини.
Люди з епілепсією зазвичай частіше мають інші проблеми зі здоров’ям — переломи, забої, а також тривожні розлади й депресію.
Підступність цього захворювання криється у тому, що його напади несподівані як для хворого, так і для оточення. І саме від дій тих, хто опинився поруч, залежить безпека й навіть життя людини під час епілептичного нападу.
Для захворювання характерні напади, що повторюються та проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у певній частині тіла (парціальні судоми) або по всьому тілу (генералізовані судоми). Іноді вони супроводжуються непритомним станом та втратою контролю над функціями кишечника або сечового міхура.
Розрізняють первинну, або ідіопатичну, епілепсію, та вторинну. Причинами другої зазвичай стають: пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми чи гіпоксії (нестачі кисню); вроджені відхилення від норми або генетичні стани через вади розвитку головного мозку; важка травма голови; інсульт, унаслідок якого до мозку не надходить достатньо кисню; інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз); пухлини.
Якщо у вас з’явились судоми, обов'язково зверніться до лікаря. Сімейний лікар після огляду за потреби направить вас до фахівця — невролога для подальшої діагностики. У жодному разі не ігноруйте симптоми! Й за можливості занотуйте, коли у вас стався напад та що ви робили під час нього.
Профілактика епілепсії
Всесвітня організація охорони здоров’я зазначає, що до 25% випадків розвитку епілепсії можна потенційно запобігти.
Найефективнішим способом профілактики посттравматичної епілепсії є запобігання травмам голови, зокрема, шляхом зниження частоти падінь, дорожньо-транспортних пригод та спортивних травм.
Належне надання перинатальної допомоги допомагає зменшити кількість нових випадків епілепсії, зумовлених пологовими травмами.
Крім того, застосування лікарських засобів та інших методів зниження температури тіла у дітей із лихоманкою може знизити ймовірність фебрильних нападів.
Профілактика епілепсії, що виникає після інсульту, спрямована на зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Йдеться про заходи щодо профілактики або контролю підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету та ожиріння, а також відмови від вживання алкоголю та тютюну.
Також інфекції центральної нервової системи є причиною епілепсії у тропічних районах, де розташовані багато країн, що розвиваються. Дієвими способами скорочення глобальних показників епілепсії, зокрема обумовленої нейроцистицеркозом, є знищення паразитів у таких регіонах та роз'яснення населенню методів запобігання інфекціям.
Послідовність дій з надання домедичної допомоги постраждалим під час епілепсії:
- переконайтеся у відсутності небезпеки;
- викличте бригаду екстреної медичної допомоги;
- надайте домедичну допомогу на місці випадку, крім ситуацій, коли місце є небезпечним;
- подивіться на годинник і зафіксуйте час від початку до кінця активних судом;
- не намагайтеся силоміць стримувати судомні рухи постраждалого;
- вкладіть постраждалого на рівну поверхню, підкладіть під його голову м’які речі, щоб запобігти травмуванню;
- розстебніть одяг постраждалого;
- поверніть його на бік, щоб запобігти потраплянню до верхніх дихальних шляхів слини, крові тощо;
- не розкривайте рот постраждалого за допомогою підручних засобів;
- не потрібно силоміць вливати рідину чи будь-які ліки до рота постраждалого під час судом;
- після припинення судом огляньте постраждалого — якщо він не опритомнів і не дихає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію;
- забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної медичної допомоги;
- у разі погіршення стану постраждалого до приїзду бригади екстреної медичної допомоги повторно зателефонуйте її диспетчеру.
Про епілепсію у цифрах:
- Близько 50 мільйонів людей страждають на епілепсію, це — одне з найпоширеніших неврологічних захворювань у світі.
- За оцінками, до 70% людей з епілепсією можуть жити без нападів хвороби за умови забезпечення належної діагностики та лікування.
- Три чверті людей з епілепсією в країнах з низьким рівнем доходів не отримують необхідного лікування.
Розвінчуємо три найпоширеніші міфи про епілепсію
- Попри досить поширену думку, людина не може проковтнути язика під час епілептичного нападу. Це просто фізично неможливо.
- Людині під час нападу епілепсії не потрібно нічого класти в рот. Так вона може вибити собі зуби або навіть зламати щелепу. Потрібно лише обережно перекласти людину з на бік й покласти що-небудь м'яке під голову, щоб захистити її від травмування.
- Не варто стримувати людину під час нападу. Це не зупинить судоми.
Кір під час подорожей: як убезпечити себе та близьких
Однією з найбільш заразних і небезпечних інфекцій у світі залишається кір. Ця хвороба може стати серйозною загрозою для здоров’я, а іноді навіть життя, особливо під час подорожей.
У 2024 році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року.
Завезеними з інших країн вважаються 19 випадків кору в 2024 році — їх зареєстрували в мандрівників, які прибували з Румунії, Німеччини, Великої Британії.
Що таке кір і чим він небезпечний?
Кір — це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.
Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 90% нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні.
Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.
Основні симптоми кору:
- висока температура;
- сухий кашель;
- нежить;
- кон’юнктивіт;
- білуваті плями на внутрішній поверхні щік;
- висип, який починається з обличчя і поширюється по всьому тілу.
Ускладнення хвороби можуть бути дуже серйозними: від пневмонії до енцефаліту (запалення мозку) і навіть смерті.
Чому кір поширюється серед людей, які подорожують?
Через високу заразність вірус може передаватись під час скупчень людей, у громадському транспорті, під час тривалої подорожі в закритому просторі, скажімо, в автобусах, потягах.
Невакциновані мандрівники мають підвищений ризик зараження кором, оскільки вони контактують з великою кількістю людей в аеропортах, на вокзалах, у транспорті, не маючи захисту від хвороби, який забезпечує щеплення.
Як захистити себе від кору під час подорожей
Перевірте свій вакцинальний статус перед поїздкою: вакцинація і відповідальне ставлення до свого здоров’я — найкращий спосіб убезпечити себе і близьких. Якщо ви не впевнені, чи маєте необхідні щеплення, зверніться до лікаря. Зазвичай від кору вакцинують комбінованою вакциною КПК (кір, паротит, краснуха).
Дотримуйтеся гігієни й уникайте контактів із хворими: на масових заходах і в громадських місцях дотримуйтеся гігієни: часто мийте руки, використовуйте антисептик, уникайте контакту з людьми, які мають симптоми ГРВІ.
У транспорті тримайтеся далі від людей, які кашляють, чхають або мають інші ознаки ГРВІ, а якщо це неможливо, одягніть маску.
Подбайте про дітей: діти до 5 років особливо вразливі до кору. Якщо ваша дитина ще не досягла віку для вакцинації, мінімізуйте перебування в місцях скупчення людей.
Оцініть ризики: якщо ви подорожуєте до іншої країни, уточніть, яка там епідемічна ситуація. Плануйте поїздку, враховуючи можливі ризики.
Якщо в подорожі з’явилися симптоми кору
Якщо ви помітили у себе або членів вашої родини симптоми кору (підвищення температури до 38-39°C, нежить, почервоніння очей, сльозотеча та білуваті плями на внутрішній поверхні щік), негайно зверніться до найближчої лікарні, зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем, а якщо перебуваєте за кордоном, зв’яжіться зі страховою компанією за номером/адресою, вказаними у страховому полісі, або до найближчого медичного закладу.
Уникайте контактів з іншими людьми, щоб запобігти поширенню хвороби.
Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України
Профілактичне лікування туберкульозу в Україні: що потрібно знати
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько чверті населення світу мають ТБ-інфекцію (інфіковані мікобактеріями туберкульозу), яка клінічно не проявляється. Водночас за даними Глобального звіту ВООЗ за 2024 рік насправді людей, інфікованих ТБ-інфекцією, ще більше.
Перші два роки після інфікування ризик розвитку активного туберкульозу (ТБ) найвищий і залежить від стану імунної системи людини.
Єдиним на сьогодні ефективним методом знизити ризик прогресування ТБ-інфекції до активної форми ТБ є профілактичне лікування туберкульозу.
Детально про профілактичне лікування туберкульозу йдеться у відеоролику Центру громадського здоровʼя за посиланням.
Хто має високий ризик розвитку активної форми ТБ
Діагностику ТБ-інфекції проводять за допомогою шкірних тестів або тестів вивільнення гамма-інтерферону на основі імуноферментного аналізу. Її рекомендовано проходити людям з високим ризиком прогресування захворювання. До них належать:
- люди, які мали контакт із хворими на туберкульоз з бактеріовиділенням;
- люди, які живуть із ВІЛ;
- пацієнти з силікозом або антрасилікозом;
- люди, яким планується трансплантація органів чи кісткового мозку;
- пацієнти, які перебувають на гемодіалізі, перитоніальному діалізі або отримують терапію інгібіторами фактору некрозу пухлин альфа.
Перед початком профілактичного лікування важливо підтвердити наявність ТБ-інфекції, а також виключити активну форму захворювання. Проте лікування може бути призначене навіть без тестування, якщо є високий ризик інфікування та ймовірність розвитку активної форми туберкульозу із серйозними наслідками.
У чому важливість профілактичного лікування ТБ
Призначення профілактичного лікування має низку переваг, як-от:
- Суттєве зниження ймовірності розвитку активного туберкульозу в людей, які мають тривалий або інтенсивний контакт із людиною, яка хворіє на ТБ з бактеріовиділенням, і тому належать до груп підвищеного ризику інфікування ТБ-інфекцією.
- Вагомий внесок у подолання туберкульозу. Дослідження ВООЗ підтверджують, що профілактичне лікування значно знижує ризик прогресування інфекції в активну форму захворювання, тому воно є важливим елементом у стратегії до подолання туберкульозу на глобальному рівні.
- Зменшення ризиків поширення ТБ під впливом війни. Впровадження профілактичного лікування, особливо серед ключових груп і груп підвищеного ризику розвитку ТБ, знижує ризики неконтрольованого розповсюдження туберкульозу через масове переміщення населення всередині країни та за її межі.
Профілактичне лікування туберкульозу в Україні
Попри виклики та загрози воєнного стану, в Україні створено умови для рівного доступу до усіх новітніх послуг з діагностики ТБ-інфекції та профілактичного лікування туберкульозу. Вони абсолютно безоплатні.
Профілактичне лікування туберкульозу здійснюється згідно з рекомендаціями ВООЗ. Воно полягає у щоденному або щотижневому прийомі пігулок за здебільшого короткими інноваційними курсами від 1 до 3 місяців.
Призначити профілактичне лікування ТБ може не тільки фтизіатр, а й сімейний лікар. Завдяки впровадженню децентралізованої та людино-орієнтованої моделі надання послуг профілактики ТБ людина може продовжувати жити повноцінно — працювати, навчатися, відпочивати — і водночас отримувати профілактичне лікування за місцем проживання.
Понад 80% контактних людей отримують профілактичне лікування
В Україні профілактичне лікування отримують близько 83% людей, які контактували з людьми, які хворіють на туберкульоз. Такий показник наближає нас до цільового індикатора Політичної декларації Наради високого рівня ООН з питань боротьби з туберкульозом, що має на меті до 2027 року охопити профілактичним лікуванням ТБ 90% людей з ТБ-інфекцією, які мають високий ризик прогресування захворювання.
Трансжири в раціоні підлітка: чому це небезпечно?
Що ви знаєте про трансжири? Чули слово, але не розумієте, що за ним стоїть?
Трансжири — різновид ненасичених жирів, що відрізняється від звичайних жирів зміненою структурою. Це впливає на властивості жиру і на шкідливі наслідки його вживання для здоров’я дітей.
Невелика кількість трансжирів міститься в натуральних продуктах, але небезпеку представляють трансжири саме промислового виробництва. Розберімося у цьому детальніше.
Формування культури здорового харчування та поширення її серед українських родин є одним із пріоритетів реформи шкільного харчування. Реформа започаткована в Україні у 2020 році за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
#головнещовсередині #вибирайтруанефейк
Чому зелень – обов’язковий суперфуд для підлітка?
Зелень — справжній суперфуд, який необхідний для росту та розвитку підлітка
Вона є чудовим джерелом вітамінів А, С, Е, К і групи В, а також важливих мінералів: кальцію, магнію, цинку, селену, заліза. Ці елементи зміцнюють організм та здоровʼя підлітка.
Більше про користь зелених овочів читайте на картках і в статті на ЗнаЇмо:
https://znaimo.gov.ua/potuzhna-koryst-zelenykh-ovochiv
#головнещовсередині #вибирайтруанефейк
Поліомієліт (гострий в’ялий параліч): Як вберегтися від захворювання?
Центр громадського здоров’я закликає батьків пам’ятати про Календар профілактичних щеплень і задля збереження здоров’я малюків не пропускати жодне з них!
Особливо важливими є профілактичні щеплення від поліомієліту, адже ця небезпечна хвороба повернулася до України.
Що таке поліомієліт?
Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Як передається поліомієліт?
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
Якими є симптоми поліомієліту?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
- У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
- У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
- Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:
- у 2 місяці — 1 доза;
- у 4 місяці — 2 доза;
- у 6 місяців — 3 доза;
- у 18 місяців — 4 доза;
- у 6 років — 5 доза;
- у 14 років — 6 доза.
Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.
Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
Пам’ятайте!
Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.
Цукор без шкоди: вибираємо найкращі замінники
Цукор є частиною багатьох улюблених страв і напоїв, але його надмірне споживання шкодить здоров’ю.
Зменшити кількість цукру в раціоні підлітка можна за рахунок замінників, що бувають як натуральними, так і штучними. Розберімося із ними детальніше!
Вплив куріння на здоров’я
Коли ви вдихаєте тютюновий дим, шкідливі хімічні речовини моментально потрапляють у ваші легені, а звідти переходять у кровотік і розносяться по всьому тілу – до мозку, серця та інших органів вже за 10 секунд після першої затяжки.
Нікотин, який міститься у різних тютюнових виробах (традиційних сигаретах, кальянах та засобах для нагрівання тютюну), викликає звикання. Під час куріння ваш мозок стимулює виділення дофаміну – гормону задоволення, який дарує відчуття щастя, енергії та зосередженості. Однак цей ефект короткочасний: з часом мозок починає покладатися на нікотин для отримання цих почуттів. Тому чим довше ви курите, тим більше дофаміну вам потрібно, щоб відчувати себе добре. Такий процес називається “нейроадаптацією”. Через нестачу нікотину в організмі вам може бути важко зосередитися, ви можете відчувати нервозність, неспокій, дратівливість або тривогу.
Якщо ви курите, рекомендуємо пройти тест на визначення фізичної залежності від нікотину (тест Фагерстрома) за посиланням http://surl.li/aqkphx Тест допоможе дізнатися про свій рівень залежності та краще спланувати кроки до повної відмови від вживання тютюну та нікотину.
Чому куріння небезпечне?
- Зниження когнітивних функцій. Тривале куріння пов’язане з погіршенням уваги та пам’яті. Курці часто стикаються з підвищеною тривожністю та дратівливістю, оскільки мозок втрачає здатність до регуляції настрою без нікотину.
- Фізична витривалість. Куріння знижує фізичну витривалість і спричиняє хронічну втому, що ускладнює виконання повсякденних завдань і впливає на загальну якість життя.
- Захворювання серцево-судинної системи. Куріння значно підвищує ризик розвитку хвороб серця та судин, включаючи інфаркти, інсульти та артеріальну гіпертензію.
- Респіраторні захворювання. Шкідливі речовини тютюнового диму пошкоджують легені та бронхи, спричиняючи такі захворювання, як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), астму та рак легенів. Тривале куріння також знижує здатність легень забезпечувати організм киснем (ознайомтеся з листівкою про вплив аерозолю електронних сигарет
- Онкологічні захворювання. Куріння є основним фактором ризику розвитку не лише раку легенів, а й раку ротової порожнини, горла, стравоходу, пішлункової залози, нирок, шлунка та навіть шийки матки у жінок.
- Вплив на імунну систему. Куріння послаблює імунітет, підвищуючи ризик інфекційних захворювань та погіршуючи здатність організму боротися з хворобами.
Усвідомлення цих ризиків – перший крок до відмови від тютюнових і нікотинових виробів. Відмовитися від куріння можливо! Дізнайтеся більше про ефективні поради відмови у відео https://www.youtube.com/watch?v=_NnwuIH3ZKA&t=1s
Джерело: ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ»
Закон України захищає громадян від впливу вторинного тютюнового диму
Вторинний тютюновий дим та нікотинові викиди можуть шкодити не менше, ніж активне куріння. Це стосується навіть домашніх улюбленців – їх здоров’я також під загрозою!
За останній час в Україні зроблено впевнені та важливі кроки для захисту здоров’я населення від тютюнового диму. Уряд та активна громадськість активно працюють над посиленням антитютюнового законодавства. На сьогоднішній день в країні:
- Заборонено рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових виробів, пристроїв для нагрівання тютюну та рідин для електронних сигарет.
- Заборонено продаж ароматизованих сигарет та рідин до електронних сигарет.
З 11 липня 2024 з прилавків магазинів уже мали б зникнути ароматизовані сигарети, тютюн для самокруток, електронні сигарети та рідини до них зі смако-ароматичними добавками.
- Зникли привабливі маркування пачок сигарет. Сигаретні пачки мають комбіноване медичне попередження: на 65% площі розміщується зображення хвороб, спричинених курінням, і текст, який попереджає про шкоду та наслідки куріння. Для людей, які прагнуть позбутися залежності, на пачці розміщено QR-код – посилання на безоплатний сервіс Центру громадського здоров’я “Я кидаю курити!” stopsmoking.org.ua.
Всі ці зміни спрямовані на те, щоб менше людей піддавались на гачок тютюнових корпорацій, а обирали життя без тютюну та нікотину.
Кожен з нас має право на чисте повітря. Якщо бачиш порушення — легко повідомляй через сервіс Центру громадського здоров’я, де можна поскаржитися на куріння в заборонених місцях, незаконну рекламу, порушення правил маркування тютюнової продукції. https://nosmoking.phc.org.ua/
Закон працює для вас – давайте разом захищати наше здоров’я!
Всесвітній день боротьби з інсультом
29 жовтня світ відзначає Всесвітній день боротьби з інсультом. Важливість боротьби з інсультами набула світового значення, адже є однією з головних причин смертності у всьому світі. В Україні щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років, стають жертвами інсульту.
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє пошкодження тканин головного мозку.
Статистика свідчить, що 30% людей в Україні у віці до 45 років не знають ознак інсульту. Разом з тим саме вчасна госпіталізація у випадку інсульту допомагають врятувати життя та зробити лікування інсульту ефективним!
Інсульт супроводжується симптомами, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК.
- М(Мовлення) – постраждалий не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана.
- О(Обличчя) – раптова асиметрія обличчя, крива усмішка, висунутий язик викривлений або повернутий.
- З(Запаморочення) – втрата рівноваги, координації при ходьбі та інших рухах.
- О(Очі) – раптове погіршення зору одним або двома очима, двоїння.
- К(Кінцівки) – раптова слабкість або оніміння, частіше з однієї сторони, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.
За наявності навіть одного з перелічених симптомів терміново викликайте швидку.
Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту – це профілактика.
- Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
- Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.
- Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
- Контролюйте артеріальний тиск.
- За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
- Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь його рекомендацій.
Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я.
Лист про профілактику грипу
Як запобігти отруєнню грибами: поради
Підвищена вологість та висока температура на початку жовтня відкрили початок осіннього сезону грибів. Разом із тим, різко зросла кількість отруєнь. За оперативними даними, з початку 2024 року, від отруєння дикорослими грибами постраждали 90 осіб, із них — 19 дітей, тільки за перші два тижні жовтня отруїлися грибами 55 людей, із них — 9 дітей. Завдяки оперативній роботі медиків всі постраждалі живі та отримують необхідну допомогу.
Центр громадського здоров’я нагадує правила безпечного збирання та споживання грибів.
Як правильно збирати гриби:
- перш за все треба бути впевненим, що знайдений гриб їстівний. Якщо гриб викликає сумнів — не кладіть в кошик;
- не збирайте старих, перезрілих чи дуже молодих грибів із нечітко вираженими зовнішніми ознаками. Їх можна сплутати з отруйними;
- будьте особливо уважними з пластинчастими грибами (пластинки на нижній частині шапинки гриба). Краще збирайте трубчасті (шапинка таких грибів знизу нагадує губку);
- не збирайте гриби, що ростуть при дорозі, біля промислових об’єктів, сміттєзвалищ, у забруднених місцях – гриби всотують і накопичують шкідливі речовини;
- не збирайте грибів під час посушливої погоди. Тоді обмін речовин у організмі гриба змінюється, він втрачає воду та накопичує токсин;
- не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках або з рук, не вживайте такі гриби в гостях;
- не куштуйте сирі гриби. Проводьте належну термічну обробку.
Як правильно готувати дикорослі гриби
Перед приготуванням грибів уважно їх передивіться та перевірте, чи не потрапив до кошика підозрілий гриб. Якщо потрапив – викиньте всі гриби з цього кошика, а сам кошик ретельно вимийте. А під час приготування дотримуйтесь таких рекомендацій:
- готуйте гриби не пізніше доби з моменту збору;
- промийте їх і обробіть термічно;
- Ще раз наголошуємо: сирі гриби не вживайте.
Кому не варто вживати гриби
Через вміст хітину й азотистих речовин, які не перетравлюються, гриби — відносно «важка» їжа, яка є великим навантаженням на шлунок.
Кому слід обмежити вживання грибів:
- діти;
- вагітні;
- літні люди;
- ослаблені люди;
- люди з проблемами травної системи.
Слід підкреслити, що для дітей, гриби абсолютно небажана, а то і шкідлива їжа.
Які ознаки отруєння грибами
Симптоми (ознаки) отруєння грибами може проявлятися у різний час, як через 30 хвилин або годину після вживання, так і через декілька діб або й тижнів.
Блювання та діарея — найрозповсюдженіші ознаки отруєння, але далеко не найгірші. Крім них бувають і такі симптоми:
- різкий біль у животі;
- головний біль;
- підвищення температури тіла;
- галюцинації;
- холодні руки та ноги (відтік крові від кінцівок);
- судоми;
- задуха;
- марення;
- зниження частоти пульсу, запаморочення.
Що робити при отруєнні
За наявності симптомів отруєння негайно телефонуйте 103 або 112. Повідомте:
- симптоми;
- причину отруєння;
- що вже робили для допомоги потерпілому.
Треба промити потерпілому шлунок чистою водою провівши наступні процедури:
- випити 1-2 літри кип'яченої води (теплої);
- викликати блювання;
- повторювати процедуру 2-3 рази, доки замість блювоти не піде чиста вода.
Дати потерпілому сорбенти (активоване вугілля) і дотримуватися постільного режиму.
Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу, зокрема, молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.
Дізнатися більше про неїстівні гриби, отруєння грибами та про першу допомогу при отруєннях можна з нашого буклету за посиланням: https://tinyurl.com/5n87b3t7
Джерело – Центр громадського здоров'я
У понад 15 млн людей в усьому світі щороку розвивається інсульт
Інсульт – це небезпечне захворювання, що розвивається навіть у молодому віці та призводить до смерті, інвалідизації або значно погіршує якість життя. Тяжкі наслідки інсульту лягають тягарем не лише на людину, яка переносить захворювання, а й на членів її родини та суспільство.
🔍Інсульт виникає, коли кровоносна судина, що переносить життєво необхідні кисень та поживні речовини до головного мозку, закупорюється тромбом або розривається. Через це клітини певної частини мозку гинуть, і це призводить до смерті людини або інвалідизації.
👉Які види та ознаки інсульту бувають, і чому він виникає?
👉Що необхідно робити при підозрі на інсульт?
👉Як йому запобігти?
Для більш детальної інформації перегляньте матеріали Центру громадського здоров’я за посиланням https://bit.ly/3uqe5iE.
Долучайтесь до поширення інформації про інсульт – це допоможе зберегти багато життів!
ЧИ Є БЕЗПЕЧНІ ДОЗИ АЛКОГОЛЮ ДЛЯ ВАГІТНИХ?
Розповідаємо правду про вплив алкоголю на ще не народжену дитину і почнемо з найважливішого: безпечної дози алкоголю для вагітних не буває. Навіть один келих вина може нашкодити плоду, а після народження — дитині.
Споживання будь-якої кількості алкоголю, навіть одного бокала вина, призводить до проникнення етилового спирту крізь плаценту і потрапляння до плода, що розвивається.
Дитина в утробі матері не може нейтралізувати дію етилового спирту через печінку чи в інший спосіб. Алкоголь проникає до організму дитини, і його концентрація не відрізняється від концентрації в крові матері.
Залежно від багатьох факторів, зокрема стажу прийому алкоголю, дози, стану здоров’я матері, сімейної історії тощо, вплив алкоголю може призводити до різних ступенів порушення розвитку дитини та навіть до її смерті.
Ось неповний список можливих порушень:
- когнітивні;
- поведінкові;
- емоційні та адаптаційні;
- вроджені аномалії;
- довгострокові наслідки для здоров’я;
- ранній розвиток неінфекційних захворювань.
Наслідки внутрішньоутробного впливу етилового спирту на здоров’я
Впливи алкоголю на здоров’я об’єднані під загальним терміном фетальний алкогольний спектр розладів (ФАСП), який складається з 4 ступенів:
- фетальний алкогольний синдром (ФАС) — найважчий і проявляється найбільшими відхиленнями у психофізіологічному розвитку дитини;
- частковий фетальний алкогольний синдром;
- розлади нервової системи, пов’язані з алкоголем;
- вроджені дефекти, пов’язані з алкоголем.
Алкоголь може вплинути на будь-який орган або систему плода, що розвивається, і як наслідок дитина може мати широкий спектр різноманітних супутніх захворювань.
Нещодавнє дослідження виявило 428 супутніх захворювань у осіб із ФАСП із діагнозами з 18 із 22 розділів Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям.
Внутрішньоутробний вплив алкоголю зумовлює наслідки на все життя, і не діагностований ФАСП часто спричиняє потік пацієнтів до лікарів будь-яких спеціальностей.
Які симптоми розладів фетального алкогольного спектра
Симптоми ФАСП із дитинства до повноліття можуть включати:
- нетипові риси обличчя, такі як гладкий гребінь між носом і верхньою губою;
- затримку фізичного розвитку та низький зріст;
- вади зору і слуху;
- поведінкові проблеми, як-от сильний гнів або спалахи дратівливості;
- порушення пам’яті;
- труднощі з навчанням та увагою;
- проблеми зі спілкуванням.
Деякі з цих симптомів можуть призвести до труднощів у школі, які можуть зберігатися і в дорослому віці та ускладнювати пошук роботи, соціальну адаптацію тощо.
Низка поведінкових особливостей може зумовлювати проблеми в спілкуванні з іншими, створювати напругу в особистих і сімейних стосунках.
Інші симптоми ФАСП, що можуть проявлятися у дорослому віці:
- високі показники залежності від соціальної підтримки;
- підвищений кров’яний тиск;
- сексуальна віктимізація (люди з ФАСП частіше стають жертвами сексуального насильства);
- проблеми з координацією рухів;
- проблеми із зором;
- зниження IQ з дитинства;
- психічні розлади, зокрема синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ);
- суїцидальна поведінка.
Як часто зустрічаються такі порушення
На сьогодні глобальна поширеність ФАСП серед дітей та молоді становить 7,7 випадків на 1 000 осіб. Але точна кількість дітей і дорослих, що мають якийсь із типів порушень фетального алкогольного спектра, невідома.
Порушення ФАСП найбільш поширені у Європейському регіоні ВООЗ, де їх реєструють у 19,8 випадків на 1 000 населення. Але у деяких районах і громадах фактична кількість тих, хто має один із розладів, може бути вищою.
За деякими даними, ознаки ФАСП реєструють у 1–5% першокласників у США та країнах Західної Європи. Ще важче діагностувати легші форми таких порушень, які іноді виявляються уже в дорослому віці, коли низка захворювань спонукає лікаря вивчити сімейну історію і з’ясовується, що людина піддавалася впливу алкоголю під час внутрішньоутробного розвитку.
Згідно з дослідженнями, оцінки можуть бути заниженими через незареєстровані або недіагностовані випадки ФАСП.
Яка ситуація в Україні
В Україні, на жаль, немає досконалої діагностики порушень фетального алкогольного спектра через труднощі діагностики. За даними ВООЗ, Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1 000 осіб.
Дослідження ВООЗ 2023 року показало, що в Україні 75,2% жінок уживають алкоголь, з них 50,8% — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки). Саме в цей період більшість жінок може виносити і народити дитину.
Щоб ваша дитина не потрапила в сумну статистику вище, повністю відмовтеся від алкоголю під час вагітності
КОРИСТЬ ТА ШКОДА СОЛІ.
Сіль – це невід`ємна частина практично будь-якої страви. Щодня кожна людина використовує сіль у харчуванні. Проте слід робити це збалансовано, знаючи про користь та шкоду солі для організму. Суперечки з цього приводу не вщухають.
Користь солі Сіль переважно складається з 93-99% хлористого натрію. Це один із найголовніших елементів, який приймає участь у всіх біохімічних процесах організму, причому на рівні клітин. Унікальна спеція підсилює смак їжі, допомагає передавати нервові імпульси, підтримує тонус м`язів. І саме головне – натрій приймає участь у підтриманні водно-сольового та кислотно-лужного балансу організму та виробленні шлункового соку. Якщо натрію недостатньо, то людина втрачає воду, і може виникнути такий стан, як гіпонатріємія (концентрація натрію в плазмі знижується до рівня менше ніж 135 ммоль/л). Вона призводить до серйозних порушень з боку серцевого ритму, зниження артеріального тиску, у важких випадках – до сплутаної свідомості, судом та непритомності. Сіль може містити в невеликих кількостях кальцій, калій, залізо, цинк та йод. Тому це частково компенсує потребу організму в них. Є гарним консервантом, так як пригнічує ріст бактерій у харчових продуктах. Тому відмовлятись повністю від солі не варто.
Шкода солі При перевищенні рекомендованої денної норми вживання солі (більше 5 грам) натрій накопичується в тканинах, формуються набряки, підвищується артеріальний тиск. Це супроводжується спазмом судин, загальмуванням обмінних процесів в організмі, кисневим голодуванням. Виникає ризик розвитку інсультів та інфарктів. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) давно б҆`є на сполох: у світі зростає кількість інсультів та інфарктів. Їх головна передумова – гіпертонія, а одна з провідних причин останньої – зловживання сіллю.
Надлишок натрію може сприяти розвитку таких хвороб, як ожиріння, остеопороз, катаракта, глаукома, атеросклероз судин, рак шлунку тощо.
Відвикати від солі треба повільно, замінивши її іншими спеціями – сушений часник, чебрець, петрушка, базилік, кінза, сок лимону чи лайма можуть бути гідною заміною солі. Але найкращою альтернативою є морська капуста, яка містить безліч поживних речовин.
Ще раз наголошуємо, уникнути або полегшити перебіг ряду захворювань можна простим обмеженням – ВООЗ рекомендує вживати не більше 5 грамів (1 чайна ложка) солі на добу (з урахуванням солі, яка міститься у всіх спожитих продуктах харчування).
Сіль: друг чи ворог?
Світова статистика свідчить: понад 90% дорослих і 96% дітей вживають більше за рекомендовані норми солі (більше 5 грам на добу).
Якщо дитина споживає велику кількість солі в дитинстві, вона привчається до солоної їжі, і ця звичка залишається на все життя. Багато солі зазвичай містять популярні серед школярів пакетовані снеки, чіпси, солоні горішки та арахіс тощо. Проте сіль – це не отрута. Ризики для здоров’я пов’язані саме з надлишковим вживанням.
Більш детально про склад, користь солі та наслідки надлишкового її вживання можна ознайомитись за посиланням: https://youtube.com/watch?v=9pA_rCaSzyg&feature=shared
Інформація про кишкові інфекції
Розлади харчової поведінки
Розлади харчової поведінки (РХП) – це проблеми психологічного характеру, пов’язані з порушеннями вживання їжі. Ці проблеми багатофакторного походження. Вони розвиваються внаслідок необ’єктивного сприйняття свого тіла, низької самооцінки та незадоволеністю собою. Найчастіше виникають у сім’ях з несприятливим мікрокліматом для дитини, у підлітків в перехідні періоди життя (статеве дозрівання або час закінчення школи), коли молодим людям доводиться пристосовуватися та змінюватися відповідно до нових обставин, стикатися з надмірним стресом. Професійна діяльність (балет, гімнастика, футбол тощо), яка вимагає підтримання певної маси тіла, може також привести до РХП. Має певне значення психологічний тиск зі сторони однолітків та друзів.
Найпоширені види РХП :
Анорексія – симптом, що полягає в повній відсутності апетиту за об’єктивної потреби організму в харчуванні. Виникає коли людина свідомо жорстко обмежує себе в їжі. Це такий стан, що може призвести до зниження ваги тіла нижче від показників норми та становити загрозу життю.
Булімія – клінічний симптом, патологічно підвищене відчуття голоду, імпульсивним одномоментним переїданням та “очищенням” організму від спожитого, що супроводжується слабкістю і дискомфортом у надчеревній ділянці. Цей стан інколи поєднується зі зниженням відчуття насичення, внаслідок чого виникає потреба в надмірно великих кількостях іжі.
Червоні прапорці, що вказують на наявність або розвиток РХП:
- зацикленість на вазі або формі свого тіла (часті самоперевірки ваги, зважування, заміри, власне відображення у дзеркалі викликає огиду).
- багато уваги людина зосереджує на раціоні, відмовляється від певних продуктів без лікарської рекомендації;
- людина поділяє їжу на «здорову» та «не здорову», відчуття провини після вживання не «здорової» їжі;
- наявність потягу або дій, направлених на очищення організму: блювання, вживання проносних та діуретиків;
- відчуття голоду супроводжується ейфорією;
- відмова від соціальних активностей, які можуть спровокувати вживання “небажаних продуктів»;
- періодичне імпульсивне неконтрольоване вживання великої кількості їжі тощо.
Профілактика розладів харчової поведінки, перш за все, повинна бути спрямована на усунення факторів, що їх провокують. Збалансоване харчування, здорове ставлення до їжі, формування позитивного образу власного тіла, раціональний погляд на сучасні уявлення про красу допоможуть запобігти розвитку захворювання. Якщо помічено сукупність декількох ознаки РХП у себе чи у близької людини, обов’язково необхідно звернутися за професійною медичною допомогою.
Пам’ятайте, що психічні розлади не з’являються за один день і, щоб від них позбавитись необхідно озброїтись терпінням та наполегливістю.
Корисні продукти для здоров'я твого мозку та профілактики інсульту
Інсульт може серйозно вплинути на роботу мозку через порушення кровопостачання в одній з його частин. Здоровий спосіб життя та правильно підібрана їжа допоможуть підтримати ефективну роботу мозку та серцево-судинної системи, знизити ризик розвитку інсульту.
До свого раціону слід включити:
🐟Морську рибу (лосось, скумбрію та ін.) як джерело омега-3 жирних кислот, що допомагають підтримати нормальний кровообіг та забезпечити мозок необхідною кількістю кисню і поживних речовин.
🌰Горіхи та насіння, які містять рослинні омега-3 жирні кислоти, що знижують рівень холестерину і покращують стан судин.
🍒Ягоди – потужне джерело антиоксидантів, що захищають клітини організму від пошкоджень.
Кольорові овочі, зокрема зелені (шпинат, кріп, листя салату), що містять вітаміни та мінерали. І як джерело фолатів, запобігають нашаруванню холестерину на внутрішній стінці судин.
Білки (нежирне м’ясо, риба, яйця, бобові) – основний будівельний матеріал для клітин всього організму та мозку, зокрема.
Намагайся відмовитись від вживання цукровмісних напоїв, зокрема газованих, трансжирів, наприклад, маргарину, фастфуду, кондитерських виробів, обробленого м’яса та копченостей.
Додаючи корисні продукти до свого раціону, ти не лише підтримуєш здоров’я мозку, а й зменшуєш ризик розвитку інсульту.
Час обирати здоров’я
За матеріалами ЦГЗ МОЗ України
150 ХВИЛИН ФІЗИЧНОЇ АКТИВНОСТІ НА ТИЖДЕНЬ МОЖУТЬ СТАТИ ДОБРИМ СОЮЗНИКОМ У БОРОТЬБІ З ІНСУЛЬТОМ
☝Фізична активність комплексно впливає на організм людини, зокрема й на роботу серцево-судинної системи та головного мозку. Регулярна активність сприяє:
✅покращенню кровообігу
✅зниженню артеріального тиску
✅покращенню пам’яті та концентрації уваги
✅зниженню рівня кортизолу – гормону стресу
✅забезпеченню вироблення «гормонів щастя» – ендорфінів та серотоніну
А це, в свою чергу, знижує ризик розвитку інсульту.
ВООЗ рекомендує дорослим виконувати принаймні 150 хв на тиждень аеробних вправ помірної інтенсивності. Це не означає, що вправи мають бути важкими та тривалими. Ти можеш обрати для себе те, що тобі подобається:
👉піші прогулянки
👉плавання
👉їзду на велосипеді по рівнинній поверхні
👉швидку ходу та ін.
☝Йога, пілатес та гімнастика допоможуть зміцнити твої м’язи. Залучай до цього друзів та родину. Створи власний графік фізичної активності та відчуй користь для свого здоров’я.
Обов’язково проконсультуйся з лікарем стосовно активностей, які підійдуть саме тобі. Будь фізично активними – зроби крок до профілактики інсульту!
Час обирати здоров’я!
За матеріалами ЦГЗ МОЗ України
ЩО ТАКЕ РАДОН І ЯК ВІН МОЖЕ ВПЛИНУТИ НА ВАШЕ ЗДОРОВ’Я?
Центр громадського здоров’я розповідає, яку небезпеку радон становить та як вберегтися від його негативного впливу.
У природі радон утворюється кількома шляхами, зокрема, під час розпаду урану, який використовують, наприклад, у будівельних матеріалах, а отже, в них також може бути присутній радон.
Радон не має ні кольору, ні запаху і належить до інертних газів, тобто таких, які не вступають у хімічні реакції. Водночас він розчиняється у воді, крові та тканинній рідині. Період його напіврозпаду короткий - лише 3,8 доби.
Радон, що потрапив у повітря з поверхні ґрунту, розсіюється в атмосфері. Він важчий за повітря, саме тому може накопичуватися на перших та цокольних поверхах будівель, у підвалах.
Чим небезпечний радон?
Радон та його дочірні продукти (полоній-218, свинець-214, вісмут-214, полоній-214) випромінюють альфа-частинки, які можуть спричиняти рак дихальних шляхів та легень.
У багатьох країнах Європи, зокрема й в Україні, радон є другим після куріння фактором ризику виникнення раку легенів. Адже його основний шлях надходження до організму людини – інгаляційний, тобто через легені.
За інформацією ВООЗ, від 3% до 14% усіх захворювань на злоякісні новоутворення легень у світі пов’язані зі впливом цього радіоактивного газу на людину.
Пам’ятайте, що вживання тютюну різко підвищує ризик захворіти на рак легень від радону!
Також цей газ і продукти його розпаду можуть чинити негативний вплив на найбільш чутливі імунні, статеві та кровотворні клітини. А це призводить до зниження загальної опірності організму та порушення усіх ланок імунної відповіді.
Як радон проникає у будинки?
Джерелами радону є переважно ґрунти під будинками, будівельні матеріали і водопровідна вода, особливо - видобута із артезіанських свердловин, а також природний газ, який використовується для побутових потреб.
В Україні проводиться контроль за будівельними матеріалами. Як свідчать вимірювання, в наших будинках вміст радону незначний.
Як мінімізувати вплив радону?
Кожен з нас може убезпечити себе та своїх близьких від негативного впливу радону. Потрібно:
- регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення;
- встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях;
- під час ремонту чи будівництва звертати увагу на якість будматеріалів;
- герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів та підвалах будівель.
Нагадаємо, в Україні затверджено "План заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном та продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових та нежитлових будівлях, на робочих місцях на 2020–2024 роки", реалізація якого дозволить зберегти життя та здоров'я багатьох людей.
Також було розроблено та введено в дію "Порядок проведення моніторингу радону в Україні та нотифікації про радіаційні ризики" і "Методику проведення моніторингу радону".
СІЛЬНИЦЯ НА ВАШОМУ СТОЛІ ТА ІНСУЛЬТ: У ЧОМУ ЗВ’ЯЗОК
Натрій – один з елементів вживаної нами кухонної солі. Його високий вміст у раціоні – один із факторів ризику серцево-судинних захворювань, зокрема й інсульту.
Для нормального функціонування організму потрібна зовсім невелика кількість натрію – він відповідає за проведення нервових імпульсів, скорочення та розслаблення м’язів, а також за підтримку належного водно-мінерального балансу в організмі. Водночас його надмірна кількість – підвищує артеріальний тиск, що в результаті може спричинити інсульт.
Інсульт був і залишається однією з головних причин смерті та інвалідизації серед українців. Навіть із застосуванням передових медичних технологій 60% людей, які перенесли інсульт, помирають або отримують серйозну інвалідність.
За даними досліджень, майже 90% українців споживають удвічі більше солі, ніж рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я – 12 г на добу замість рекомендованих 5г (близько 1 чайної ложки на добу).
Як мінімізувати споживання солі
- Додавайте небагато солі під час приготування їжі або спробуйте не додавати взагалі, використовуючи натомість спеції (перець, кріп, петрушка, базилік, орегано, естрагон, розмарин, куркума, майоран, кмин, коріандр, карі, паприка).
- Приберіть з кухонного столу сільницю.
- Зменшіть кількість солоних закусок або оброблених продуктів у своєму раціоні.
- Завжди перевіряйте етикетки продуктів і вибирайте продукти з низьким вмістом натрію.
Міфи про вживання солі
Морська сіль натуральна, тому її можна вживати багато
Той факт, що морська сіль є натуральною, не робить її кращою за промислову. Саме натрій у складі солі шкідливий для здоров’я, якщо його споживати в надлишку.
Єдине джерело споживання солі – та, яку ми додаємо під час приготування їжі
Сіль, додана до їжі під час приготування, може бути основним джерелом. Однак інші оброблені харчові продукти – хліб, бутерброди, хот-доги та закуски – також можуть містити натрій. Тому важливо завжди вивчати склад продуктів, які купуєте в супермаркеті.
Про кількість спожитої солі мають турбуватись люди старшого віку
Про це має турбуватись кожен. Інсульти та інші серцево-судинні захворювання молодшають як в Україні, так і у світі. А, враховуючи статистику надмірного споживання солі серед українців, що може спричинити артеріальну гіпертензію та інсульт у наслідку, контролювати сіль у раціоні повинні всі.
Їжа, яка містить велику кількість солі, є солоною
Іноді до їжі можуть додаватися інші речовини, які маскують солоний смак, навіть якщо вміст солі високий. Тому завжди перевіряйте етикетки харчових продуктів, щоб знати кількість натрію чи солі.
Нагадаємо, серцево-судинні захворювання здебільшого є результатом саме нашого способу життя. Однак зберегти здоров’я серця та судин можна, якщо піклуватися про здоров’я щодня. Декілька простих кроків до здоров’я серця та судин читайте у матеріалі за посиланням: Чотири кроки до здоров’я серця та судин: що варто змінити у способі життя